Моделювання φ-субгауссового дробового броунівського руху в просторі Lp([0; T])

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.24144/2616-7700.2025.47(2).91-105

Ключові слова:

φ-субгауссовий дробовий броунівський рух, дробовий броунівський рух, моделювання, φ-субгауссові випадкові процеси, простір Lp([0; T])

Анотація

Будується модель φ-субгауссового дробового броунiвського руху з параметром α ∈ (0, 2), що є узагальненням класичного дробового броунiвського руху в класi φ-субгауссових випадкових процесiв. Модель задається за допомогою спектрального подання у виглядi стохастичного iнтеграла та використовується для апроксимацiї такого процесу iз заданою надiйнiстю 1 - δ, 0 < δ < 1, та точнiстю ε > 0 у просторi Lp([0; T]). Одержано достатнi умови, за яких спектральна апроксимацiя збiгається до вихiдного процесу в нормi простору Lp([0; T]). Наведено приклад моделювання траєкторiй у просторi L3([0; 1]), що iлюструє практичну придатнiсть запропонованого пiдходу.

Біографія автора

К. І. Шурубура, Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського

Аспірант кафедри математичного аналізу та теорії ймовірностей

Посилання

  1. Kozachenko, Yu. V., & Kamenshchikova, O. Ye. (2008). Approximation of SSubφ(Ω) stochastic processes in the space Lp([0; T]). Theory of Probability and Mathematical Statistics, 79, 73–78. Retrieved from https://probability.knu.ua/tims/issues-new/79/PDF/9.pdf [in Ukrainian].
  2. Kozachenko, Yu. V., Pashko, A. O., & Vasylyk, O. I. (2017). Simulation of a fractional Brownian motion in the space Lp([0; T]). Theory of Probability and Mathematical Statistics, 97, 97–108. Retrieved from https://probability.knu.ua/tims/issues-new/97/PDF/11.pdf [in Ukrainian].
  3. Picard, J. (2011). Representation formulae for the fractional Brownian motion. S´eminaire de Probabilit´es, 43, 3–70. https://doi.org/10.1007/978-3-642-15217-7_1
  4. Vasylyk, O. I., Kozachenko, Yu. V., & Yamnenko, R. Ye. (2008). φ-sub-Gaussian random processes: Monograph. Kyiv: VPC “Kyivskyi Universytet”. Retrieved from https://probability.knu.ua/userfiles/yamnenko/kyv_monograph.pdf [in Ukrainian].
  5. Vasylyk, O. I., & Shurubura, K. I. (2025). Optimization of the model of φ-subGaussian generalized fractional Brownian motion. Bulletin of Taras Shevchenko National University of Kyiv. Physical and Mathematical Sciences, 80, 17–28. https://doi.org/10.17721/1812-5409.2025/1.3

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-10-28

Як цитувати

Шурубура, К. І. (2025). Моделювання φ-субгауссового дробового броунівського руху в просторі Lp([0; T]). Науковий вісник Ужгородського університету. Серія «Математика і інформатика», 47(2), 91–105. https://doi.org/10.24144/2616-7700.2025.47(2).91-105

Номер

Розділ

Математика та статистика